Jakie radio pasuje do mojego samochodu ?


Krok pierwszy to upewnienie się jakie wybrać radio samochodowe, które idealnie będzie pasowało do deski rozdzielczej samochodu. Wybór radioodtwarzacza do samochodu to nie jest takie proste zadanie. Musimy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i cenę, ale przede wszystkim na parametry oraz funkcje, które oferuje nam dany sprzęt. Kolejną ważną kwestią jest zorientowanie się, jakiej wielkości radio może być zamontowane w naszym pojeździe. Standardowym rozmiarem jest 1-DIN, czyli 50 mm (wysokość), 180 mm (szerokość) oraz 160 mm (głębokość). Radio o rozmiarze 2-DIN jest już tak naprawdę stacja multimedialną.

Na naszej stronie car-tronic.pl znajdziesz szeroką gamę zestawów montażowych, specjalnych adapterów które mogą być potrzebne podczas wymiany radia samochodowego.

 

Jak można słuchać muzyki ?


Odpowiedź na to pytanie jest kolejnym krokiem przy wyborze odpowiedniego radioodtwarzacza samochodowego. Pozwoli to zawęzić wyszukiwanie i skupić się na tych funkcjach które są dla Ciebie ważne.  Generalnie odtwarzanie muzyki możemy podzielić na dwie kategorie.

Słuchanie własnej muzyki

 • Muzyka z iPhone ® lub iPod® poszukaj odbiorników samochodowych z funkcją „kontrola iPod” można sterować funkcjami iPoda z przycisków na panelu czołowym radia. Wystarczy podłączyć iPoda do wejścia USB radia aby uzyskać pełny dostęp do odtwarzacza iPod z automatycznym ładowaniem urządzenia.
 • Muzyka z Android Nawet jeśli smartphone z systemem Android nie obsługuje pamięci masowej USB, radia Kenwood oferują specjalną aplikację na telefon która umożliwia wyszukiwanie utworów z poziomu radia samochodowego
 • Pamięć USB wiele odbiorników posiada na panelu czołowym wejście USB dzięki czemu można załadować pliki muzyczne z pamięci USB lub innego rodzaju urządzenia obsługującego pamięć masową. Na wyświetlaczu możemy wyświetlić całą bibliotekę muzyczną z załadowanego nośnika.  Niektóre odbiorniki wyposażone są także w gniazda kart SD.
 • Wejście AUX dzięki takiemu wejściu na panelu czołowym radia podłączymy zewnętrzne urządzenie np. iPoda, odtwarzacz MP3 lub inne źródło dźwięku za pomocą przewodu Jack 3,5 mm
 • Bluetooth audio streaming kiedy myślimy o Bluetooth mamy na myśli zestaw głośnomówiący, ale wiele telefonów i odtwarzaczy muzycznych potrafi przesyłać bezprzewodowo muzykę do odbiorników samochodowych (profil A2DP). Jeśli chcesz przesyłać muzykę np. z telefonu upewnij się że radio wspiera protokół A2DP ponieważ niektóre radia samochodowe mają ograniczone połączenie Bluetooth tylko do zestawu głośnomówiącego
 • CD Dzisiejsze odbiorniki samochodowe potrafią odtwarzać ulubione płyty CD lub kompilacje muzyki na płytach nagranych w domu. Jedyna różnica, warto poszukać w specyfikacji radia samochodowego CD jaki jest stosunek sygnału do szumu – wyższa wartość w decybelach (dB), czystsze odtwarzanie płyt CD. Większość odtwarzaczy CD odtwarza z płyt pliki MP3 jak i również pliki WMA (Windows Media Audio) lub AAC.

kdc-bt53u

Słuchanie ze źródeł transmisji

 • Radio internetowe Niektóre odbiorniki radiowe pozwalają kontrolować radio internetowe za pomocą kciuka poprzez podłączenie do smartphone. Ponadto zaczynają się pojawiać radia samochodowe które pozwalają kontrolować inne źródła audio oparte na Internecie takie jak: Radia internetowe lub Spotify
 • Radio FM Radia o niskiej czułości FM potrafi lepiej wyłapać sygnał radiowy. Czułość FM od 8 do 12 DBF jest bardzo dobra. Niektóre radioodtwarzacze samochodowe potrafią za pomocą cyfrowego przetwarzania oczyścić analogowy sygnał radiowy, więc muzyka jest czystsza. . Pamiętaj, aby patrzeć na ten szczegół w opisie zestawu stereo.
 • Radio DAB+ takie radio to nie tylko znakomita, cyfrowa jakość sygnału audio, ale także dodatkowe możliwości i usługi w przyszłości. Już teraz radia z DAB+ oferują wyjątkowe funkcje jak: Time Shift (czyli możliwość cofnięcia odsłuchiwanej audycji, jeśli z jakiś względów czegoś nie usłyszeliśmy lub chcemy przesłuchać ponownie) czy Live Pause (czyli możliwość zatrzymania odsłuchiwanej audycji, np. gdy rozmawiamy przez telefon).

Jakie dodatkowe funkcje w radiu mogą być jeszcze pomocne ?


Dzisiejsze radioodtwarzacze samochodowe potrafią o wiele więcej niż tylko odtwarzanie muzyki. Podczas zakupu radia samochodowego warto rozważyć inne opcje, takie jak.

 • Odtwarzacz DVD  Jest w stanie odtwarzać standardowe płyty DVD w radioodtwarzaczu, pomocna opcja jeśli chcesz zbudować mobilny system wideo. Radia samochodowe o rozmiarze 2 DIN posiadają ekran dotykowy który pozwala kontrolować odtwarzacz. Jeśli nie potrzebujesz wbudowanej nawigacji, odbiornik DVD jest znacznie tańszy, a interfejs dotykowy bardzo pomocny.
 • Nawigacja GPS Takie radia samochodowe pozwalają na korzystanie z nawigacji w czasie jazdy. Ekran nawigacji jest znacznie większy niż w większości przenośnych nawigacji, dodatkowo mamy kontrolę poprzez ekran dotykowy wszystkimi  funkcjami  radia.
 • Zestaw głośnomówiący Bluetooth  Bluetooth daje swobodę zestawu głośnomówiącego po połączeniu z kompatybilnym telefonem. Jak wspomniano powyżej, niektóre odbiorniki Bluetooth obsługuje także strumieniowe przesyłanie muzyki (profil A2DP).
 • Kontrola aplikacji Najnowocześniejsze odbiorniki pozwalają na integrację z aplikacjami internetowymi. Odbiorniki taki potrafią korzystać z rożnych aplikacji internetowych,  często współpracują z aplikacjami do strumieniowego przesyłania muzyki, potrafią korzystać z nawigacji oraz informacji pogodowych. Niektóre z nich nawet pozwalają usłyszeć aktualizacje z Facebook i Tweetera na żywo !

Jakie dodatkowe cechy w radiu samochodowym można rozważyć przed zakupem ?


 • Radio samochodowe z płytą lub bez płyty ? Istnieją odbiorniki zaprojektowane specjalnie dla osób, które nie używają płyt CD. Takie odbiorniki cyfrowe oferują większą opcję połączeń, niż zwykłe radia samochodowe CD w podobnej cenie.
 • Regulacja dźwięku Poza podstawową kontrolą basu i tonów wysokich pozwalają na regulację i dostosowanie muzyki do akustyki wnętrza samochodu. Jeśli nie przywiązujesz do tego uwagi warto poszukać radia samochodowego z kontrolą basu, tonów wysokich i średnich poprawi to brzmienie muzyki. Z drugiej strony jeśli lubisz eksperymentować z regulacją dźwięku, poszukaj modelu z bardziej wyrafinowanym korektorem (parametryczny EQ ), z cyfrowym przetwarzaniem sygnałów (DSP) lub z cyfrowym korektorem czasu – takie typy kontroli dają pełną kontrolę nad akustyką w samochodzie.
 • Moc Czy radio będzie zasilać tylko fabryczne głośniki ? Jeśli tak, to nie musisz się martwić że Twoje radio będzie miało nie wystarczającą moc. Jeśli planujesz wymianę głośników fabrycznych radio musi mieć odpowiedni zapas mocy do zasilenia głośników.
 • Wyjścia przedwzmacniacza Wyjścia przedwzmacniacza umożliwiają podłączenie zewnętrznych wzmacniaczy do zasilania głośników lub subwoofera. Wyższe napięcie wyjściowe to, czystszy sygnał. Jeśli wiesz, że będziesz instalował subwoofer, poszukaj modelu z dedykowanym wyjściem dla subwoofera – pozwala to na regulację głośności subwoofera samodzielnie, a nie za pomocą regulacji basów.
 • Wyświetlacz i sterowanie Warto rozważyć radio samochodowe z 2-liniowym wyświetlaczem, można na nim zobaczyć utwór, album, i informacje o wykonawcy bez konieczności przewijania. Ulepszona grafika sprawia, że łatwiej na pierwszy rzut oka zobaczyć na wyświetlaczu więcej informacji. Dodatkowo łatwiej kontrolować i dostosowywać ustawienia radia.  Niektóre wyświetlacze pozwalają wybrać kolor podświetlenia, dla lepszego dopasowania do oświetlenia tablicy rozdzielczej samochodu.
414ba846-d4df-45af-965e-48211219fcd3,800,600
Alpine CDE-195BT z bardzo czytelnym wyświetlaczem i wszystkimi przydatnymi funkcjami

 

Dlaczego miałbym kupić droższy model ?


Dla wielu ludzi, najtańsze radio to wszystko, czego potrzebują. Więc dlaczego warto wydać więcej? Droższe radioodtwarzacze oferują coś więcej:

 • Lepszy dźwięk:  droższe procesory często oferują lepsze i bardziej elastyczne dostrajanie parametrów akustycznych. Oznacza to, lepiej brzmiącą muzykę dla Ciebie, zwłaszcza jeśli robisz Upgrade reszty systemu audio w samochodzie.
 • Łatwiejsze w użyciu: lepsza kontrola i bardziej zaawansowany wyświetlacz to większe ułatwienie w obsłudze radia. Ekran dotykowy jest bardziej intuicyjny w obsłudze i daje radiu samochodowemu futurystyczny wygląd w samochodzie.
 • Wygląd radioodtwarzacze high-end oferują bardziej uderzający wygląd – wielokolorowe wyświetlacze fluorescencyjne, konfigurowalne grafiki i panele przednie z motywami motoryzacyjnymi.

Jaki jest następny krok?


Zapisz listę cech które najbardziej interesują Cię w radiu. Następnie skorzystaj z naszego formularza kontaktowego lub zadzwoń jeśli masz jakiekolwiek pytania.