Przewodnik po technologi Bluetooth w samochodzie

Bezprzewodowa technologia Bluetooth jest ostatnio popularna w samochodach. Większość z nas wie, że poprzez „parowanie” (łączenie  się bezprzewodowo) nasze telefony z technologią Bluetooth, będą w stanie pracować jako zestaw głośnomówiący. Ale Bluetooth posiada również inne funkcje, takie jak bezprzewodowy streaming muzyki ze smartfonów i innych urządzeń Bluetooth.

bt car

Połączenie Bluetooth to otwarcie 2-drożnej komunikacji pomiędzy smartphone a np. radiem samochodowym, pozwala to prowadzić rozmowę. Musimy tylko się upewnić , że  obydwa urządzenia obsługują te same protokoły Bluetooth. Najprostszym sposobem, aby upewnić się, że Twój telefon i radio samochodowe są w stanie połączyć się poprzez Bluetooth to musimy sprawdzić czy każdy z nich jest kompatybilny w te same protokoły Bluetooth.

Zawsze, gdy kupujesz radio samochodowe z technologią Bluetooth w specyfikacji radia wymienione są standardy Bluetooth . Należy pamiętać że do pracy, zarówno telefon jak i  radio samochodowe muszą posiadać zgodne standardy Bluetooth.

Logo-Bluetooth

 

Większość protokołóW Bluetooth
Protokół Skrót Cechy
Advanced Audio Distribution Protocol A2DP Audio streaming (bezprzewodowe przesyłanie muzyki)
Audio / Video Remote Control Protocol AVRCP Kontrola odtwarzania muzyki bezpośrednio z radia
Hands-Free HFP Dzwonienie w trybie głośnomówiącym przez radio samochodowe
Object Push Profile OPP Przesyłanie informacji kontaktowych do radia samochodowego
Phone Book Access Profile PBAP Dostęp do listy kontaktów z radia samochodowego

parrot_ck3100_09

Protokół: Hands-Free (HFP)


Większość ludzi używa Bluetooth w samochodzie jako zestaw Hands-Free (HFP), który pozwala na wykonywanie i odbieranie połączeń bez konieczności dotykania telefonu. HFP jest protokołem używanym przez słuchawki Bluetooth dla zestawu głośnomówiącego.

Zaletą posiadania radia samochodowego, który działa z profilem głośnomówiącym jest to, że numery przychodzące są pokazywane na wyświetlaczu radia samochodowego a rozmówcę słychać poprzez głośniki samochodowe.

Gdy protokół HFP jest w użyciu, telefon działa jak „brama” a radio samochodowe jako „urządzenie głośnomówiące”.Głos dzwoniącego przechodzi przez telefon i zostaje wysłany do radia, a Twój głos przechodzi z zewnętrznego mikrofonu do radia, a następnie do telefonu, i do rozmówcy. Niektóre radia samochodowe posiadają wbudowane mikrofony Bluetooth, inne posiadają zewnętrzne mikrofony, które możesz zamontować gdzieś blisko ciebie, jak na osłonie przeciwsłonecznej lub kolumnie kierownicy, a następnie podłączyć z tyłu radia samochodowego.

Uzyskaj dostęp do listy kontaktów w telefonie

h113DDX419-o_phonebook-1
Mając dostęp w radiu samochodowym do kontaktów z książki telefonicznej Access Protocol ułatwia nam to nawiązywanie połączeń w samochodzie.

 

Protokół: Advanced Audio Distribution Profile, dostęp do książki telefonicznej (OPP,PBAP)


Profil głośnomówiący nie był by tak wygodny gdyby nie można było przesłać swoich kontaktów do radia samochodowego. Na szczęście w technologi Bluetooth możemy to wykorzystać na dwa sposoby.

Pierwszym i najbardziej podstawowym, jest Object Push Profile (OPP). Protokół ten umożliwia przesyłanie kontaktów z telefonu do radia. Jak działa taki proces zależy to od radia ja i telefonu, ale w zasadzie, można założyć że działa na zasadzie  wyślij  / odbierz między telefonem a radiem. Radio samochodowe komunikuje się telefonem , aby „wyciągnąć” kontakty z telefonu, a telefon wysyła kontakty do radia. Profil ten ma ograniczoną ilość wysyłanych kontaktów oraz nie możemy przeglądać kontaktów na telefonie.

Bardziej zaawansowany jest profil Profil Phone Book Access (PBAP) pozwala na przesyłanie kontaktów z radia samochodowego do telefonu, możemy mieć dostęp do całej książki telefonicznej zamiast jak to w profilu OPP tylko na wyświetleniu nazwy dzwoniącego. Proces odbywa się automatycznie i zwykle wygląda w skrócie tak: wystarczy raz sparować radio samochodowe i telefon. Gdy oba urządzenia są  sparowane, radio poprosi telefon, „hej, mogę rzucić okiem na listę kontaktów?” Telefon będzie odpowiadał: „Nie jestem pewien, pozwól mi sprawdzić.” Będziesz wtedy dostawał wiadomość od telefonu z informacją, że radio samochodowe chce pobrać listę kontaktów. Wszystko co musisz zrobić, to zatwierdzić komunikat a kontakty pojawią się na ekranie Twojego odbiornika. To sprawia, że ​​prowadzenie rozmów jest o wiele łatwiejsze, możemy nawet przeglądać listę kontaktów na radiu samochodowym oraz mieć dostęp takich informacji min. jak ostatnio odebrane połączenia, wykonywane  połączenia.

Dzięki temu profilowi wiele odbiorników będzie mogło korzystać z wybierania głosowego kontaktów, ale zazwyczaj tylko wtedy, gdy telefon umożliwia wybieranie głosowe. Istnieje kilka odbiorników, które pozwolą na wybieranie głosowe z naszego doświadczenia najlepszym odbiornikiem na dzień dzisiejszy z wybieraniem głosowym w języku polskim jest Parrot Asteroid.

Ciesz się bezprzewodową strumieniową transmisją dźwięku

h113DDX419-o-phone-2
Profil Advanced Audio Distribution pozwala na strumieniowe przesyłanie muzyki z zaskakująco dobrym dźwiękiem stereo.

Protokół: Advanced Audio Distribution Profile, strumieniowe przesyłanie muzyki (A2DP)


Bluetooth pozwala cieszyć się muzyką, bez plątaniny przewodów. Tak długo, jak radio i telefon są sparowane i połączone poprzez profil Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), będziemy się cieszyć piękną muzyką. Radio będzie odtwarzać całą zawartość muzyki z telefonu, bez potrzeby podłączania go. Będziesz mógł także usłyszeć dźwięki z większości aplikacji muzycznych smartfonu.

Więc dlaczego ten profil nazywa się „Zaawansowany – Advanced”? Ma to związek z jakością dźwięku: A2DP odtwarza dźwięk w wyższej jakości mono lub stereo w takich formatach audio jak MP3 i AAC, węższe niż standardowe audio Bluetooth.

Uzyskaj kontrolę nad odtwarzaniem muzyki

h113DDX419-o_music
Z AVRCP, masz pewną kontrolę nad odtwarzaniem muzyki bezprzewodowej . W wersji AVRCP 1.3, można zobaczyć nazwę, wykonawcy, albumu i utworu).

Protokół: Audio / Video Remote, profil sterowania (AVRCP)


Profil zdalnego sterowania zdalnego audio / wideo (AVRCP) umożliwia sterowanie z radia muzyką którą odtwarzasz z telefonu lub urządzenia, także możesz sterować utworami z aplikacji, takich jak Spotify. Najprościej, AVRCP zamienia radio samochodowe w kontroler całej naszej muzyki w telefonie. Podobnie jak pilot do telewizora, po naciśnięciu przycisku na radiu samochodowym, AVRCP tłumaczy to działanie na sygnał, i wysyła do telefonu. Dzięki czemu mamy możliwość korzystania z przycisków do sterowania na radiu samochodowym możemy min używać takich funkcji jak play, pauza, i przełączanie między utworami.

Jednym z najistotniejszych rzeczy jest to że po  podłączaniu odtwarzacza iPod® lub iPhone’a® do radia samochodowego, będą przesłane z urządzeń Apple „metadane” – nazwa utworu, wykonawcy i informacje o tytule i albumie – wszystkie te dane będą wyświetlane na wyświetlaczu radia samochodowego. Od roku 2007 , w wersji 1.3 AVRCP funkcja ta działa automatycznie. Dziki czemu  nie tylko uzyskujemy kontrolę nad muzyką, można zobaczyć, co w danym momencie jest odtwarzane, nawet podczas odtwarzania muzyki z wielu popularnych aplikacji. Nowsze wersje AVRCP pozwalają nawet do przeglądania i manipulowania wieloma odtwarzaczami audio.

Kiedy chcemy odtworzyć audio, AVRCP ustanawia podwójną łączność Bluetooth. Twój telefon lub inne urządzenie wysyła dźwięk i informacje do radia samochodowego, a odbiornik samochodowy wysyła polecenia do telefonu.