Kamera a czujnik cofania – czym się różnią? Co wybrać?

Myśląc o doposażeniu swojego auta, często wybór pada na sprzęt, który zapewni lepszą kontrolę na drodze, a tym samym większe bezpieczeństwo jazdy. Wielu kierowców zastanawia się, czy lepiej zainwestować w kamerę samochodową, czy w czujnik parkowania. Wbrew pozorom podjęcie takiej decyzji nie jest wcale proste.

Kamera samochodowa – jak działa?

W najnowszych modelach aut istnieje możliwość zamówienia kamery samochodowej w standardzie. Jednak o wiele częściej trzeba samemu zaopatrzyć się w tego rodzaju sprzęt. Urządzenie to pozwala zyskać szerszą perspektywę zarówno z tyłu, jak i z przodu samochodu. Miejscem ulokowania kamery jest najczęściej zderzak bądź tablica rejestracyjna. Monitor montuje się zazwyczaj w desce rozdzielczej. Obraz może zostać emitowany także w lusterku.

Naczelną zaletą, dla której kupuje się kamery samochodowe, jest możliwość rejestrowania jazdy i sytuacji, w których inni kierowcy łamią przepisy. W takich przypadkach możemy z łatwością powołać się na dowód w postaci materiału filmowego. Przydatne zwłaszcza podczas wypadku, gdzie nieuczciwy kierowca będzie chciał manipulować faktami.

Czujnik cofania – jak działa?

Czujnik parkowania jest systemem elektronicznym, który ma za zadanie sygnalizowanie przeszkody, uniemożliwiającej zaparkowanie. Alarmuje w momencie, gdy kierowca nieprawidłowo oszacował odległość, chroniąc przy tym przed przykrymi konsekwencjami. Umieszczone z przodu i z tyłu auta czujniki emitują fale ultradźwiękowe. Na podstawie czasu powrotu odbitej fali określają, w jakiej odległości jest przeszkoda i czy nie stwarza już zagrożenia.

Nawet najlepszym kierowcom zdarza się popełniać błędy. Sprawny czujnik cofania pomoże zaparkować nawet w trudnym miejscu. Za każdym razem, gdy przeszkoda będzie zbyt blisko, zaalarmuje.

Co wybrać?

Pojawia się zatem pytanie kamera samochodowa czy czujnik parkowania? Nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Jest to związane z tym, czego oczekujesz. Oczywiście najważniejszą zaletą kamery będzie powiększenie pola widzenia oraz możliwość rejestrowania jazdy. Natomiast w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych nie zawsze będziemy w stanie wychwycić każdą przeszkodę. Wtedy przyda się czujnik parkowania. Zaalarmuje nas sygnałem dźwiękowym nawet w niepogodę. Dobrym wyjściem okazuje się zainwestowanie w oba sprzęty jednocześnie.