W ostatnim artykule poruszyliśmy kwestie montażu kamery cofania, jak i wyświetlacza oraz wymieniliśmy jedną z zalet, wynikającą z posiadania tego urządzenie. W dzisiejszym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu kamery oraz przyjrzymy się pozostałym atutom tego sprzętu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Na rynku możemy wybierać spośród kamer dedykowanych dla konkretnych marek samochodów lub tych uniwersalnych. Jednak za każdym razem, to specyfikacja techniczna powinna być decydująca podczas kupna tego rodzaju urządzenia.

W pierwszej kolejności powinniśmy spojrzeć na typ obiektywu. Te bardziej ekonomiczne i tańsze modele będą mieć plastikowy obiektyw. W takim wypadku musimy liczyć się z szybszym pojawieniem się oznak eksploatacji. Inne posiadają szklane obiektywy. Ten rodzaj pozwala na rejestrowanie obrazu nawet w bardzo słonecznych warunkach. Gwarantuje także dobrą widoczność w nocy.

Kolejną kwestią do rozważenia będzie kąt widzenia. To on decyduje o tym, jak wielki pole będzie mogła objąć kamera. Wersje minimum zaoferują tyle, ile mniej więcej może zarejestrować ludzkie oko, czyli 90-95˚. Korzystniejszą opcją jest wybór kamery o kącie widzenia równym 120˚. Wtedy sprzęt będzie mógł nagrać część chodnika, obraz przed autem i przeciwny pas ruchu.

Ważnym parametrem będzie też cena. Możemy kupić urządzenia, których koszt utrzymuje się w granicach powyżej 50-90 złotych. Możemy także kupić takie, których pułap cenowy przekracza 1000 złotych. Jeśli nie chcemy popaść w żadną ze skrajności, a przy tym chcemy mieć sprzęt o przyzwoitych właściwościach, powinniśmy liczyć się z kwotą od około 200 do 400 złotych. Cena będzie odzwierciedleniem jakości, a więc tego, z czego jest wykonana budowa, jak wyglądają sprawy z rozdzielczością, jaka będzie odporność kamery na warunki atmosferyczne.

Większa świadomość jazdy

Nie każdy jest urodzonym kierowcą, jednak każdy może pracować nad techniką swojej jazdy. Wideorejestrator może w tym wypadku posłużyć za narzędzie edukacyjne. Właściciele samochodów często nagrywają swoją jazdę, by potem na spokojnie odtworzyć filmik i sprawdzić swoje słabe strony. Dzięki temu wiedzą, nad czym muszą jeszcze popracować.

Nie daj się okraść!

Niektórzy twierdzą, że kamera cofania zamontowana w widocznym miejscu pozwoli ostudzić zamiary potencjalnego złodzieja i w ten sposób ustrzeże nasze auto przed rabunkiem. Włączona kamera pomoże także zarejestrować sam proceder kradzieży, dzięki czemu będziemy mogli przekazać materiał policji i ułatwić im sprawę, a przede wszystkim mieć niezbity dowód w procesie sądowym. Jednakże taka kamera musi posiadać wysokie parametry techniczne.