Co zrobić, gdy nagłośnienie fabrycznie auta nie wystarcza? Można wziąć sprawy w swoje ręce i sięgnąć po urządzenia, które stworzą z Twojego samochodu prawdziwą salę koncertową. Wybierz głośniki i subwoofery, pamiętając o kilku kwestiach.

Moc głośników – znamionowa a impulsowa

Jeśli chcesz poznać rzeczywistą moc głośników, która będzie towarzyszyła Ci podczas codziennej jazdy, nie kieruj się wartością mocy impulsowej, której liczba może być efektowna, ale nie efektywna. Moc impulsowa to maksymalna moc osiągnięta przez głośniki samochodowe  podczas transmisji krótkich dźwięków o dużej mocy. Bardziej wymierną wartością okazuje się moc znamionowa. To ona określa możliwości sygnału utrzymanego przez dłuższy czas.

Pasmo przenoszenia

Ludzkie możliwości pozwalają na rejestrowanie dźwięków między 16 Hz a 20000 Hz. Jednak znawcy muzyki i Ci, którzy mają wyczulony słuch, twierdzą, że dźwięki spoza tych widełek są w stanie dać inną jakość muzyki. Pasmo przenoszenia określa częstotliwość sygnału odtwarzanego przez głośniki samochodowe.

Membrana

Warto byś dowiedział się, co oznacza skrót „Cms” na głośnikach. To wartość, która oznacza sztywność membrany – jednego z kluczowych parametrów, jeśli chodzi o charakter emitowanego dźwięku. Membrana to ta część, która drga pod wpływem dźwięku. Jeśli jest wykonana ze sztywniejszego i lżejszego tworzywa, to otrzymamy brzmienie bardziej dynamiczne. Natomiast jeśli membrana jest wykonana z bardziej elastycznego materiału, jak na przykład jedwab, to dźwięk będzie łagodniejszy i wolniejszy. Najpopularniejszymi surowcami, z których produkuje się membrany, są papier, polipropylen oraz aluminium.

Subwoofer na tyły

Kierowcy często umieszczają swoje głośniki z tyłu auta. Nie jest to jednak właściwe posunięcie. Taka lokalizacja głośników sprawia, że dźwięki nie będą docierały do naszych uszu w swej oryginalnej postaci i napotkają wiele przeszkód. Specjaliści doradzają, że lepiej, by z tyłu umieścić subwoofer. Dzięki temu miłośnicy mocnego uderzenia i niskiego basu będą zadowoleni z takiego obrotu sytuacji. Należy pamiętać, że do głośnika basowego trzeba dobrać także wzmacniacz.

Subwooferem o bardzo dobrych parametrach technicznych jest Pioneer TS-WX305B. Jego moc maksymalna wynosi 1300 W, a najniższa częstotliwość 29 Hz. Warto zwrócić uwagę także na nieco tańszą opcję, czyli subwoofer pasywny Alpine SBE-1244BR, którego moc wyjściowa to 600 W, a pasmo przenoszenia to wartość rzędu 30Hz – 500Hz. Ostatnia rada – pamiętaj o wygłuszeniu auta! W przeciwnym razie nawet najlepszy sprzęt nie będzie miał szansy dobrze wybrzmieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.