Rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy, trzymając go bezpośrednio przy uchu, może skończyć się bardzo źle. Mandat, stłuczka, a także niebezpieczny wypadek mogą stać się Twoim udziałem. Nie zawsze jednak można zrezygnować z rozmowy telefonicznej. Telefon od szefa? Ważny klient na linii? Coś przydarzyło się naszemu dziecku? W takich sytuacjach najlepszą opcją będzie skorzystanie z właściwości zestawów głośnomówiących.

Interfejs

Masz do wyboru dwie opcje. Jedną z nich są zestawy głośnomówiące przewodowe. Aby z nich korzystać, musisz połączyć zestaw i telefon kablem. Jest to o tyle niewygodne, że przewód łatwo zahaczyć ręką i przerwać połączenie. Zdecydowanie bardziej komfortowym rozwiązaniem jest wybór zestawu bluetooth.

Wyświetlacz

Zestawy głośnomówiące są sprzedawane w dwóch wersjach z wyświetlaczem lub bez. Jeśli wybierzemy zestaw bez wyświetlacza – najczęściej zaoszczędzimy, jednakże stracimy na jakości. Modele z wyświetlaczem pozwalają na lepszą kontrolę i komfort obsługi.

Funkcje

Jedną z ważniejszych funkcji, które powinien posiadać zestaw głośnomówiący, jest możliwość redukowania szumu i echa. W ten sposób żadne niepożądane dźwięki nie zakłócą Twojej rozmowy. Ponadto warto zaopatrzyć się w zestaw, który będzie się włączać zaraz po wejściu do samochodu.

Kwestia ceny

Kolejną ważną kwestią do rozważenia jest cena. W końcu nie każdy chce i może sobie pozwolić na duży wydatek. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wcale inwestować ogromnej sumy pieniędzy, by nabyć dobry zestaw głośnomówiący. Jedną z bardziej ekonomicznych opcji jest przenośny zestaw głośnomówiący Neo 2HD marki Parrot. Sprzęt posiada bardzo przydatne funkcje jak sterowanie głosem. Nie trzeba dotykać ani telefonu, ani zestawu, żeby odebrać lub odrzucić połączenie. Wystarczy wypowiedzieć na głos adekwatną komendę „odbierz” lub „odrzuć”. Zestaw jest wyposażony w tryb Parrot Dual, dzięki czemu może pracować z dwoma telefonami naraz. Ponadto zestaw został wyposażony w funkcje, które eliminują szumy i powstawanie echa. Cena tego zestawu plasuje się w okolicach 300 zł.

Nieco droższy zestaw, bo koszt takiego urządzenia wynosi około 1000 zł, to zestaw głośnomówiący Parrot MKi9200 PL2. To tak zwana propozycja połowy drogi. W tym przypadku zestaw posiada już ekran LCD oraz bezprzewodową konsolę sterującą. Parrot MKi9200 daje Ci także możliwość słuchania ulubionej muzyki – to ważne, gdy w radiu nie gra nic ciekawego. Zestaw ma także zainstalowaną  funkcję Text To Speach, która umożliwia odczytanie tekstu pisanego.

Jeśli przeznaczyłeś na kupno zestawu głośnomówiącego większą sumę, to Twoja uwaga może skupić się na zestawie głośnomówiącym Fiscon Bluetooth MQB – VW, Skoda, Seat. Zestaw zapewnia kompatybilność z systemem fabrycznym auta i pracuje z wszystkimi markami telefonów. Wysoka jakość dźwięku nie jest gubiona nawet podczas szybkiej jazdy.