Stając przed kwestią zakupu alarmu samochodowego, często zastanawiamy się, jaki model i jaką markę wybrać, a także, na jakie parametry zwrócić uwagę. W dzisiejszym artykule opowiemy o właściwościach alarmów, które należy wziąć pod uwagę oraz zaproponujemy sprawdzone modele.

Magistrala CAN

Alarmy możemy podzielić na pilotowe (na przykład Proxima CAN) i te bezpilotowe. To najbardziej podstawowe rozróżnienie. Pierwsze z nich są obsługiwane z poziomu pilota, drugie z poziomu kluczyka. Modele jednego i drugiego rodzaju alarmu mogą pracować w starszych modelach, które nie posiadają magistrali CAN (to system, który pozwala na komunikację i obsługę wszystkich urządzeń w aucie), jak i w tych nowocześniejszych, które zostały w nią wyposażone. Przed zakupem alarmu, powinieneś się dowiedzieć, czy Twoje auto pracuje na CAN i czy wybrany alarm jest pod nią dostosowany.

Klasy autoalarmów

Znawcy tematu podzielili alarmy samochodowe na kilka klas. Zapoznaj się z nimi i wybierz, na jaki standard ochrony się zdecydujesz. Oto one:

  • Klasa popularna – to systemy, które posiadają wszystkie podstawowe elementy, a wśród nich czujniki otwarcia drzwi i klapy oraz swoją syrenę. Minusem jest stały kod pilota.
  • Klasa standardowa – w tym przypadku możemy mówić o zmiennym kodzie pilota, co powoduje większe trudności w złamaniu szyfru. Ponadto ten typ alarmu ma zainstalowaną blokadę silnika, sygnalizację syreną i światłami, czujnik chroniący nadwozie, a także funkcję paniki. Moment kradzieży jest sygnalizowany dźwiękiem syreny oraz pracą lamp.
  • Klasa profesjonalna – w tej klasie zadbano o to, by zabezpieczenia były podwojone. Dlatego systemy zostały wyposażone w dwa czujniki chroniące nadwozie, a także dwie blokady obwodów silnika. W wypadku tego alarmu również możemy obsługiwać jego funkcje pilotem. Autoalarmy z klasy profesjonalnej posiadają własne zasilanie, które pozwala im działać nawet po odłączeniu akumulatora. Ich konstrukcja jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i elektryczne.
  • Klasa ekstra – można powiedzieć, że to ulepszona klasa profesjonalnych alarmów. Urządzenia zostały wzbogacone o dodatkowe komponenty – czujnik położenia samochodu, uaktywniający się w czasie wjazdu auta na lawetę, funkcję antynapadową oraz możliwość informowana o kradzieży za pomocą sygnału GSM.

Dodatkowe funkcje

Alarmy samochodowe mogą być także wyposażone w dodatkowe elementy i funkcje takie jak szereg czujników, funkcje paniki (jak na przykład model Proxima ECO) czy blokadę uruchomienia silnika. Szerzej o tym zagadnieniu opowiemy w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.