Zastanawiasz się nad zakupem CB Radia? To coraz częstsza praktyka, która pomaga nam być dobrze poinformowanym w czasie jazdy, uniknąć stania w korkach, czy umożliwić zapytanie o stan dróg. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze CB Radia.

Funkcje CB Radia

Liczba i specyfika oferowanych przez urządzenie funkcji jest w rzeczywistości jego podstawą. Znając potencjalne możliwości swojego CB Radia, będziemy w stanie określić, czy właśnie tego modelu potrzebujemy. Powinieneś zwrócić uwagę, czy radio posiada RF Gain. To funkcja, dzięki której będziesz mógł kontrolować i ustawiać czułość odbiornika. Przekonasz się, jak bardzo ułatwia ona życie podczas jazdy w mieście.

Kolejną ważną opcją może okazać się ASC/ASQ Squelch. To funkcja, która pozwala na ustawienie automatycznej redukcji szumów. Z kolei funkcja Mic Gain pozwoli ustalić moc mikrofonu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, ile kanałów proponuje nam CB Radio. Zazwyczaj jest ich około 40.

Sposób montażu

CB Radia możemy podzielić ze względu na sposób montażu. Na rynku znajdziemy radia, które trzeba będzie zainstalować w specjalnej ramce, tzw. radia dzielone – w tym przypadku radio może zostać zamontowane w mało widocznym miejscu, np. w kokpicie a mikrofon zostaje poprowadzony przez podłokietnik. Możemy także nabyć radio kompaktowe, którego wszystkie elementy znajdują się przy bazie. Takie CB radio może być umieszczone w dowolnym miejscu.

Wybór anteny

CB Radio to także antena. To dzięki niej baza sprzętu będzie mogła odebrać sygnał. Najbardziej powszechne są anteny, które mają 30-50 centymetrów. Dzięki niej otrzymamy informacje o sytuacji na drodze.

Cena i jakość

Podczas kupna CB Radia trzeba liczyć się z tym, że najczęściej jakość będzie odpowiadała cenie. Jeśli postanowimy zainwestować większą kwotę, możemy liczyć się także z większymi możliwościami, większą liczbą funkcji. Wśród droższych wariantów wartym uwagi sprzętem jest CB Radio President Lincoln II czy CB Radio President William ASC. Jeśli natomiast wystarczą Ci podstawowe opcje, możesz sięgnąć po takie CB Radia jak przewoźne Alan-48 Plus Multi lub CB Radio President Andy ASC.