Przed wyborem odpowiedniego alarmu samochodowego warto dowiedzieć się, jakie podstawowe oraz dodatkowe funkcje zabezpieczające może oferować nam ten mechanizm. Dzięki nim zmniejszymy ryzyko powodzenia kradzieży.

Rodzaje czujników

  • Czujnik ruchu – podstawą działania tego czujnika jest emisja ultradźwięków w zabezpieczonej strefie, a mianowicie wewnątrz auta. Jest to przydatne w sytuacji, kiedy włamywacz wybije okno i włoży rękę do środka samochodu. Ultradźwięki wykryją ruch i uruchomią alarm.
  • Czujnik dźwiękowy – detektor dźwiękowy jest pobudzany do działania jak sama nazwa wskazuje, przez dźwięk. Urządzenie jest czułe na hałas wybijanej szyby. Uruchamia go określona częstotliwość dźwięku.
  • Czujniki udarowe – zwane inaczej uderzeniowymi, rejestrują wstrząsy. Jeśli ustawimy odpowiednią czułość, alarm poinformuje nas także o niewielkich uderzeniach. Dzięki temu otrzymamy informację nie tylko o kradzieży, ale także o próbie niszczenia auta.
  • Czujniki holowania – tego rodzaju czujnik włącza się w momencie przesuwania lub podnoszenia auta. Urządzenie znane jest także jako czujnik grawitacyjny, lawetowania oraz przechyłu.
  • Czujniki ciśnienia i spadku napięcia – w momencie otwarcia drzwi auta, ciśnienie wewnątrz się zmienia. Taki stan rzeczy jest monitorowany przez czujnik. Dzięki jego reakcji zostaniesz zaalarmowany w momencie dostania się do środka Twojego auta niepowołanych osób.

Funkcja panic

Dzięki tej funkcji będziesz miał możliwość zwrócenia na siebie uwagi w sytuacjach niebezpiecznych. Wystarczy, że naciśniesz odpowiedni guzik, by zaalarmować otoczenie o próbie napadu na Ciebie i Twój samochód lub o swoim złym stanie zdrowia. Funkcja panic została zainstalowana w alarmach producenta Proxima. Warto zwrócić uwagę na tę markę, bo proponuje wiele skutecznych rozwiązań dla samochodowych systemów alarmowych.

Blokada antyporwaniowa

Blokada antyporwaniowa ma na celu zapobieganie porwaniom auta z właścicielem wewnątrz. Przycisk zostaje umieszczony w znanym tylko właścicielowi wnętrzu. Jego uruchomienie powoduje po określonym dystansie wyłączenie silnika i uniemożliwia dalszą jazdę. Przykładami alarmów wyposażonych w te opcje są Proxima CAN Pilotowy, a także Proxima CAN Bezpilotowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.