Dla niektórych parkowanie może okazać się nieco problematycznym tematem. Kłopoty z oszacowaniem odległości czy po prostu niewielka i trudna przestrzeń wokół mogą sprawić, że zarysujemy nasze auto lub – co gorsza – wgnieciemy blachę. By unikać takich sytuacji, kierowcy często sięgają po kamerę cofania. Jednak to nie jedyna jej rola. Czy warto w nią inwestować?

Gdzie zamontować kamerę cofania?

Kamera cofania to urządzenie elektroniczne, które służy do rejestrowania otoczenia, w którym porusza się auto. Najczęściej instaluje się ją na zderzaku, by otrzymać możliwie jak najbardziej szeroki i obiektywny obraz. Dla rzeczywistej oceny bezpieczeństwa kamerę cofania umieszcza się także w tablicy rejestracyjnej.

Z kolei miejsce wyświetlacza najczęściej znajduje się w desce rozdzielczej (choć nie jest to jedyna możliwa lokalizacja!). Najłatwiej jest, gdy nasze auto posiada radio LCD. Wtedy kamerę łączymy po prostu z nim. Coraz częstszym rozwiązaniem jest posłużenie się lusterkiem jako wyświetlaczem. Podczas jazdy będzie ono pełniło funkcję zwykłego lusterka, jednak w momencie włączenia biegu wstecznego, będzie ono emitowało obraz z kamery cofania. To jedno z najmniej inwazyjnych i stosunkowo łatwych sposobów zamontowania wyświetlacza kamery cofania. Nie potrzebujemy wtedy ingerować w konstrukcje deski rozdzielczej.

Rejestrator jazdy – dowód w sprawie

Sytuacja na drodze nie zawsze jest klarowna. Często podczas kolizji i stłuczek trudno jednoznacznie oszacować, kto zawinił, jeśli nie widziało się przebiegu wypadków, a także, gdy sprawca wypadku, który uszkodził nasz samochód, chce uciec przed odpowiedzialnością, myli trop i najzwyczajniej w świecie mija się z prawdą. Wtedy najchętniej chcielibyśmy pokazać mu nagranie, w którym widać czarno na białym, że zawinił. Rejestrator jazdy nam to umożliwi. Dzięki niemu będziemy mieli dostęp do filmu, który pokaże, co się tak naprawdę stało i będzie dowodem w sprawie. Policja bardzo chętnie korzysta z tego rodzaju pomocy podczas śledztwa.