Jak uzyskać Bluetooth w moim samochodzie ?

Trzy sposoby dodania Bluetooth w samochodzie

Technologia Bluetooth umożliwia bezprzewodową komunikację dwóch urządzeń ze sobą.  Jest najczęściej postrzegany w postaci słuchawek głośnomówiących dla ucha które komunikują się z  telefonami komórkowymi lub bezprzewodowym systemem głośnikowym. Dzięki integracji tej funkcji bezprzewodowej do radia samochodowego, można usłyszeć głosy osób dzwoniących poprzez głośniki w samochodzie,  informacje o przychodzących połączeniach na wyświetlaczu radia, oraz wykonywać i odbierać  połączenia telefoniczne bez dotykania telefonu. Co najważniejsze, można bezpiecznie kierować samochodem , pozwala skupić się na prowadzeniu trzymając ręce na kierownicy podczas rozmowy z naszymi rozmówcami.

Wiele urządzeń Bluetooth umożliwiają również przesyłanie strumieniowe muzyki  z telefonu,  do urządzenia Bluetooth które ma możliwość odbierania tak przesłanego strumienia, muzykę można także przesłać  do radia samochodowego, a wkrótce będziesz również możliwe przesyłanie strumieniowe wideo do odbiornika wideo np. w desce rozdzielczej.

Istnieją trzy sposoby, aby połączyć  telefon komórkowy poprzez Bluetooth z radioodtwarzaczem:

 1. Uniwersalny zestaw Bluetooth, który działa w każdym samochodzie
 2. Specyficzny adapter Bluetooth stereo dedykowany do danego modelu radia, który łączy się z radiem.
 3. Fabrycznie wbudowany moduł Bluetooth

Opcja 1: Uniwersalny zestaw Bluetooth

Uniwersalne zestawy Bluetooth działają w niemal każdym samochodzie, z dowolnym radiem samochodowym. Niektóre z nich są proste, samodzielne urządzenia z małym głośnikiem i mikrofonem, montowane na klips do osłony przeciwsłonecznej i nie współpracują w ogóle z radiem samochodowym. Są dobre, bo można je przenieść z jednego pojazdu do drugiego. Minusem jest to, że ich stosowanie jest praktycznie ograniczone do zestawu głośnomówiącego.

Inne uniwersalne zestawy są podłączone do radia, tak że wyciszają muzykę podczas połączenia przychodzącego, i przekazują rozmowę na głośniki w samochodzie zamiast do maleńkiego głośnika w urządzeniu. Niektóre z tych zestawów obsługują także strumieniowe przesyłanie muzyki. Minusem jest to, że trzeba wyjąć radio samochodowe i połączyć kilka przewodów w celu zainstalowania zestawu. Włożony wysiłek w montaż daje później dużą satysfakcję w obsługę urządzenia.

Na rynku można znaleźć wiele uniwerslanych zestawów Bluetooth. Od lewej do prawej: Alpine DCS-BT1, Parrot CK3000 Evolution, a Parrot CK3100

Opcja 2: Dedykowany adapter Bluetooth do radioodtwarzacza

Adapter dedykowany jest specyficznym rozwiązaniem, która łączy się samo z daną marką radioodtwarzacza.  Montaż polega zazwyczaj na podłączeniu pojedynczego kabla w dedykowane miejsce w radiu. Informacje o dzwoniącym  pojawia się na wyświetlaczu stereo i możemy odbierać  połączenia  za pomocą przycisków sterujących w radiu. Taki zestaw zazwyczaj zawiera mikrofon do mocowania do osłony przeciwsłonecznej lub gdzieś na desce rozdzielczej, zestaw pozwala także słyszeć rozmówcę w głośnikach  samochodu.

Jest to dobre rozwiązanie, gdy masz już kupione radio lub planujesz zakup nowego.  Wystarczy dowiedzieć się, czy jest to zgodne z adapterem Bluetooth danej marki. Systemem Bluetooth,  jest w pełni zintegrowany z radiem samochodowym jak zestaw  Hands-Free,  wiele z tych systemów może także obsługiwać przesyłanie muzyki (A2DP).

Opcja 3: Fabrycznie wbudowany moduł Bluetooh w radio samochodowe

Ostatnią opcją dodawania Bluetooth do samochodu jest technologia Bluetooth która jest wbudowana w radio pozwala to uzyskać pełną kontrolę nad telefonem z radia, posiada także strumieniowe przesyłanie muzyki,  dodatkową zaletą jest to że nie mamy  do czynienia z dodatkowym adapterem Bluetooth, więc instalacja jest o wiele łatwiejsza.

Z powodu popularności Bluetooth, można je znaleźć w coraz większej liczbie nowych radioodtwarzaczy. Oznacza to, że nie trzeba kupować najdroższego radia samochodowego, aby korzystać z technologii bezprzewodowej. Tak więc, jeśli planujemy zakup nowego radia samochodowego, weźmy pod uwagę modele z wbudowanym modułem Bluetooth co daje nam o wiele większe możliwości.

Alpine UTE-72BT radio samochodowe z wbudowanym Bluetooth do zestawu głośnomówiącego, przesyłania muzyki i odtwarzania audio z wybranych aplikacji.

Dodanie Bluetooth do radia samochodowego to takie proste

Dodanie technologii Bluetooth do radia samochodowego może być łatwe. Urządzenie Bluetooth sprawia, że ​​łatwiej, bezpieczniej prowadzić samochód.  Ponadto w coraz większej liczbie krajów, korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiącego jest prawnie zakazane, gdy jesteś w samochodzie. Ponieważ aplikacje dla technologii Bluetooth cały czas się rozwijają, dzięki tej technologii będziemy mogli w przyszłości w samochodzie skorzystać z  całkowicie nowych rozwiązań które oferował będzie Bluetooth.

Dołącz do rozmowy

4 komentarze

 1. mam pytanie jaki jest koszt montazu /i blutucha /do radia samochodowego połaczonego z radiem/cały ?/

 2. Witam.
  Mam Audi A8 2007 r.Niestety nie ma zamontowanego bluetootha.
  Podpowie ktoś czy jest możliwość i w jaki ewentualnie sposób zamontować bluetootha ?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 3. Mam Fiata GrandePunto z 21.09.2006r. z fabrycznym radiem i automatyczną klimatyzacją. Co zrobić aby słuchać w głośnikach komendy nawigacji z smartfona Samsung ?
  ps. jestem osobą słabosłyszącą i to tylko na lewe ucho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.